Festivali 14 - tė Ndėrkombetar i Teatrit "BUTRINTI 2000" do tė zhvillohet nė datat 18 - 25 Korrik 2016, nė Teatrin Antik tė Butrintit, Kalanė e Lekursit, Qytetin Sarandė, Gjirokastėr, Vlorė me pjesėmarrjen e artistėve tė huaj dhe vendas nė fushat e Teatrit, Muzikės, Artit Pamor dhe Trashėgimisė    

 

Butrinti, ky vend i rrallë i arkeologjisë,ky mikrokozmos i historisë 3000 vjeçare mesdhetare që nga periudha e Grekëve të lashtë deri në atë Veneciane ndodhet në skajin më jugor të Shqipërisë, 15 km në jug të Sarandës. Butrinti ndodhet në më
pak se 10 km larg ishullit të Korfuzit, ai lidhet me Mesdheun nëpërmjet kanalit te Vivarit,i cili rrjedh nga liqeni i tij në detin Jon. Butrinti ruan mjaft monumente të lashtësisë së tij. Një nga pasuritë kulturore më të mëdha të qytetit të lashtë është TEATRI ANTIK i tij, i ndërtuar në shekullin e 3 p.e.s. Teatri antik me rreth 700 vënde ndodhet në këmbë të Akropolit dhe në mes dy tempujve.

 

Qyteti Antik i Butrintit është zgjedhur nga UNESCO në listën e saj të “Trashëgimisë kulturore botërore”.